Kategorie
 
 
 
 
 

Jakou filtraci zvolit pro bazén?

Kvalitní písková nebo kartoušová filtrace je srdcem každého zahradního bazénu, které zajistí, že v něm budete mít vždy čistou a nezávadnou vodu (ruku v ruce s používáním odpovídající bazénové chemie).

Písková nebo kartušová filtrace do bazénů?

Dnes naleznete filtr do bazénu ve dvou provedeních – kartušový a pískový. Jaký je mezi nimi rozdíl? Kartušový filtr je určen pro malé nafukovací bazény, jejichž objem by neměl být větší než 3m3. Pro větší bazény je tedy ideální písková filtrace, která čistí vodu po vzoru přírody: nečistoty zachycuje vrstva křemíkového písku. Tento způsob je mnohem výkonnější, šetrnější k přírodě i vodě (nepotřebujete používat tolik chemie), méně náročný na údržbu (čistí se přibližně jednou měsíčně), má delší životnost a navíc k tomuto filtru můžete připojit také příslušenství jako vysavač do bazénu či tepelné čerpadlo.

Písková filtrace

Písková filtrace šetří čas i peníze. V letních měsících, kdy se v bazénu koupeme denně, také oceníme kvalitní a výkonnou pískovou filtraci. Filtrování v tomto typu filtrace probíhá díky speciálně pranému křemičitému písku, přes který voda protéká pod tlakem. Pokud vše správně funguje stačí filtrační písek jednou týdně propláchnout a zhruba jednou za 2 až 3 roky vyměnit písek (nebo podle úrovně znečištění, pokud jste si není jisti ať už přišel čas na výměnu filtračního písku, nechte si poradit odborníky).

Křemičitý písek zachytí většinu nečistoty vody, která pak proudí do bazénu jako nová, je moderní, účinnou, ale také hospodárnou metodou čištění bazénu. Písková filtrace umí efektivně čistit bazén a snižovat náklady.

Další výhodou pískových bazénových filtrací je především minimální náročnost údržby, a protože má písková filtrace vysokou účinnost, je výkonnější a umožňuje připojit k filtraci i další příslušenství. Relativní nevýhodou může být jen o něco vyšší cena v porovnání s alternativními kartušovými filtracemi.


Alternativní náplně do filtrace

Křemičitý písek lze nahradit například filtračním sklem, zeolitem nebo filtračními kuličkami, o každé alternativě si povíme pár slov.


Filtrační sklo

U filtračního skla je velmi důležité seznámit se s předepsanou zrnitostí písku dané filtrace. V naší nabídce naleznete 3 druhy filtračních skel, filtrační sklo 0,5-1 mm: je vhodné pro filtrace s předepsanou zrnitostí písku 0,4-0,8mm, filtrační sklo 1-3mm: je vhodné pro filtrace s větší zrnitostí než v prvním případě, filtrační sklo AFM 04,-1mm: AFM má katalycké a oxidační schopnosti, které jej chrání před usazováním bakterií. Má o 30 % více organických pevných látek než křemičitý písek nebo výše zmíněné sklo. Je vhodný pro filtrace s předepsanou zrnitostí 0,4-0,8mm.


Filtrační zeolit

V naší nabídce naleznete filtrační zeolit ​​Zeocem se zrnitostí 0,6-1,8 mm. Zeolit ​​odstraňuje z vody amoniak čímž se zvyšuje účinek chlorace. Zeolit ​​díky ostrým hranám zachycuje mnohem menší nečistoty než křemičitý písek, eliminuje zápach a podráždění očí.


Filtrační kuličky

Filtrační kuličky jsou univerzální náhradní náplň do všech tipů pískových filtrací. Výhodou kuliček je jejich nízká hmotnost a již 500 g kuliček nahrazuje až 18 kg písku.

Péče u těchto alternativ je podobná jako u křemičitého písku, tzn. pravidelné propírání a péče zaručí delší výdrž filtračních médií.

Jak umístit filtraci?

Filtrační zařízení by mělo být umístěno v blízkosti bazénu, čímž se zamezí zbytečným tlakovým ztrátám. Nedoporučuje se však blíže než tři metry od stěny bazénu, aby byla splněna bezpečnostní opatření podle bezpečnostní normy. Bazénová filtrace by také měla být umístěna pod úrovní hladiny, aby k ní mohla voda přirozeně stékat. Dejte si také záležet, aby byla ve vodorovné poloze a na dobře přístupném místě.


Péče o pískovou filtraci

Kvalitní filtrace vám vydrží několik let, musíte však dbát na pravidelný proplach a výměnu křemičitého písku. Drsné hrany pískových zrn se postupně zaoblují, díky čemuž hůře zachycují nečistoty.


Zazimování pískové filtrace

Pokud nežijete v tropickém ráji a nemůžete si vychutnat plavání a relaxaci ve vašem bazénu po celý rok, v takovém případě je třeba bazén zazimovat, což se samozřejmě týká i samotné filtrace.

Pokud máte bazénovou filtraci volně položenou vedle bazénu, je třeba ji odvodnit, odpojit od bazénu a vysušit. Pokud je filtrace vysušená schováme ji do tepla s kompletním příslušenstvím, které k filtraci patří.

Pokud máte bazénovou filtraci v šachtě je třeba z nádoby a čerpadla vypustit vodu a odvodnit i všechna vodní potrubí. Nádobu doporučujeme zabalit do izolační vaty, abychom předešli zamrznutí vlhkého písku, případně odmontovat a schovat na místo, kde víme s jistotou, že mrznout nebude. Pokud máte bazénovou filtraci v zahradním domku, postup zazimování je stejný jako u šachty.


Kartušová filtrace

Kartušové bazénové filtrace jsou levnější než jejich pískové protějšky, fungují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které je umístěna kartuše, nebo také kartušová vložka, která vypadá jako válec z vyztuženého filtračního papíru v podobě harmoniky, kam se zachycují mechanické nečistoty. Následně se čistá voda vrací zpět do bazénu.


Jaké jsou nevýhody kartušové filtrace?

Na rozdíl od pískové filtrace je výkon kartušové filtrace nízký. Proto se doporučuje umístit kartušovou filtraci co nejblíže k bazénu – zvýší se tímto její filtrační výkon. Další nevýhodou je, že se kartušové vložky snadno zanášejí, je tedy důležité kartušové vložky často proplachovat. Celková výměna filtrační vložky je nutná tak cca 4 až 6krát za sezónu (záleží na udržování a čistotě vody v bazénu).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze